Ha valami egyáltalán nincs ebben az országban, az az ércbányászat, hacsak…
A 2017-es év semmi változást nem hozott a magyar állam ásványvagyon gazdálkodási stratégiájának kiépülése terén. A 2010 óta zárva tartó kutatási engedélyezési rendszer zárja immár berozsdásodott, s az ércbányászattal és kutatással beoltott legmegátalkodottabb optimista fiataljaink is külföldön keresték a boldogulást. Nem született egyetlen uj koncessziós kezdeményezés sem.
Több hír illetve városi legenda utal arra, hogy a színfalak mögött nagy taktikai harc folyik a kedvező start pozíciók elfoglalásáért.
Uránérc kutatásban a Magyar Urán KFT a Pécs melletti előfordulás újabb nagymélységi területeit tárta fel három darab ezer méter körüli mélységet elérő magfúrással.
Bauxit bányászat és timföld gyártás területén a vörösiszap lerakók rekultivációja körül észlelhető mozgolódás, a nagy tömegű hulladékanyag esetleges újrahasznosításával kapcsolatosan. Nyolcadik éve húzódik a vörösiszap per, amelynek újabb fordulói a múlt évben kezdődtek meg Győrben. A bauxit esetleg komoly ritkaföldfém forrásunk is lehet, erre utaltak az MTA GKL korábbi kutatásai, s ezzel egybehangzóan a Criticel projekt során végzett vizsgálatok is. Mindenesetre a most kezdődő REEBAUX nemzetközi projekt miskolci részvétellel erre is újabb információkat szolgáltat majd.
Mangán lelőhelyünk bezárása Úrkúton utózöngék nélkül folyt. A hazai nyersanyagellátási stratégia illetve az ásványvagyon gazdálkodás hosszú távú terveinek fájó hiánya itt ütközött ki talán a legjobban, hiszen az elektromos járműhajtás a kohászattól elkülönült mangán igény exponenciális növekedését jelzi előre a következő évtizedben.
Rézérc és nemesfémércek vonatkozásában Recsk a hazai zászlóshajó. Olyan zászlóshajó ez, mint annak idején a Monarchia csatahajója, amely több éves ácsorgás után első csatájába érkezve harc nélkül süllyedt el. Központi szerveink újabb megvalósíthatósági tanulmányok íratásával, majd ezek kiegészítésével töltötték az elmúlt évet, majd a mintaraktárakban egy nagyívű újramintázási program kezdődött, amelynek újra kigyűjtött mintái talán máig sem érkeztek a laboratóriumba. A lelőhely elkészült újraértékeléséről nem került nyilvánosságra friss információ.
Rudabánya ércesedésének további sorsa az engedélyek, hosszabbítások hatósági útvesztőjében futott zátonyra. A jelentős Cu-Zn-Pb-Ag ércesedésről számot adó benyújtott zárójelentést a bányászati hatóság elbírálás nélkül visszautasította a határidők időközbeni rövidítésének figyelembe nem vétele miatt, mely a beadásban harminc napos csúszást eredményezett. Jelenleg a barit kutatása zajlik a területen.