Gazdaság
BORban az igazság
2019. december 18.
Földessy János
  • A szerbiai Bor rézbányája a recski rézérc előfordulás legközelebbi unokatestvére. Az ottani ércbányászat hosszú évtizedekre nyúlik vissza és ismét felvirágzás előtt van.   Japán és szerb kutatók vizsgálták a korábbi meddőhányók hasznosíthatóságát. A bányászati hulladékból 90 ezer tonna réz és majdnem 4 tonna arany nyerhető ki, ami  mintegy 720 millió dollárt ér.

    A Bor-i Bányászati és Kohászati Intézet és a japán Akita Egyetem szakemberei által végzett kutatás után derültek ki ezek az adatok. Öt évvel ezelőtt a szerb és a japán kormány, a bori intézet és az Akita Egyetem megállapodása alapján kezdődött el a vizsgálat. Az ötmillió dolláros projekt a bányászati kitermelésben közvetlenül érintett területek vizsgálatát célozta.

    Magyarországon ilyen vizsgálatok nem dívnak, a meddőhányókat sebészi úton kezelik, azaz eltávolítják és átcipelik valamilyen más pontra, ahol letakarják. Az eddig elköltött pénz Recsken bizonyosan túl van az  ötmillió dolláron. A recski áthordozott és letakart meddőhányók hasonló hasznosuló értéket képviselhettek volna, de a hasznosítás kérdését nem tette fel senki…

    Forrás: Vg.hu

     

    címkép: A Lahóca Katalin taro, háttérben a Közép-György hányójával. Forrás: http://kornyezetblog.weebly.com/saso-heacutetkoumlznapjai/recsk-rceirl-mg_a-rzrc

    https://www.vg.hu/kozelet/kozeleti-hirek/milliardokat-erhet-a-hulladek-2-1930695/?fbclid=IwAR1ZxRicfxqzzHijUy4ICo8XBB8pyxDp5V_VzSQHsYqN1mWt6YZTueYK7Cs

    Megosztás