Sorra tűnnek el egykor élenjáró bányászatunk létesítményei, értékes tárgyi emlékei.
Egyúttal törlődik a létesítményhez kapcsolódó munka, ipar képe is a köztudatból. Mindez annak a hibás feltételezésnek a következménye, hogy egyrészt már nincsenek ásványi nyersanyagforrásaink, de ha mégis lennének, ezek kitermelésére már soha nem kerül sor.
Így tűntek el sorra a mecseki, a bakonyi, a vértesi, a mátrai bányászat épületei, műtárgyai. Erre a sorsra jutott a recski ércbánya előkészítő műve, és a MÉV ötös üzem még csatát sem látott aknatornya.
A mellékelt kép pedig a tokodi szénosztályozó felibe-harmadába szétdúlt romjait mutatja. Ez részben a bezárási folyamatokban résztvevő bányavállalatok, a felszámolást végzők, az ehhez kapcsolódó állami szervek. de részben szakmai közösségünk súlyos mulasztása is.
Nyersanyagokról, kitermelésükről, szükségességükről ugyanis kézzelfogható példák, épületek, eszközök nélkül nem tudunk a társadalommal párbeszédbe kezdeni. Ehhez nemcsak a múlt védelme, de a jövő építése érdekében is sürgős szükség lenne. A kép a bányász levelezőlistán Tokodról érkezett, köszönjük Molnár Márknak.
A jó megőrzésre példa az Essenben megőrzött Zollverein szénbányászati komplexum, amelyet Európa 2010-es kulturális fővárosában a rendezvények centrumaként újítottak fel, és szolgál nagy látogatottságú turista látványosságként.