Vágd ki, ragaszd össze és megérted…
Földünk megértéséhez az egyik legtitkosabb kulcs a Földkéreg szerkezetének megértése. A kőzetek lávából megszilárdulnak, üledékként felhalmozódnak, majd az évmilliók során szerkezeti változások során esnek át. A legtöbb esetben sem az erők nagysága és iránya, sem a változás időpontja vagy időtartama nem ismert pontosan, de a létrejött szerkezeti formák értelmezésével közel kerülhetünk megismerésükhöz.
Az origámi a japán kultúra része, papírhajtogatással előállítható formák létrehozása. Ezt a technikát alkalmazta az írországi Dublin egyetemének tektonikai munkacsoportja (https://www.fault-analysis-group.ucd.ie), akik papírmodellek formájában tették közzé az egyetemi tanszékek poros polcairól már jól ismert szerkezeti blokkokat.
Ezek a papírmodelleket az internet segítségével bárki letöltheti, és a kivágási séma alapján összeragaszthatja, forgathatja. A Miskolci Egyetemen Katona Gábor fiatal kutató vette is a fáradtságot, és összeépítve létrehozta a modellsorozatot. Ezeket most rövid kommentár kíséretében sorozatban, hetenként közreadjuk.
3. A NORMÁL VETŐ
A földtanban törésnek nevezünk minden, az anyag folytonosságát megszakító síkszerű szerkezeti elemet. Merev kőzetekben alakulhatnak ki, azaz a plasztikus deformáció állapotában lévő kőzetekben nem keletkeznek. Ha elmozdulás a törés felülete mentén nem alakult ki, kőzetrésről, ha viszont megfigyelhető, vetőről beszélünk. A normál vető esetében törés síkjának dőlése és az elmozdulás iránya egybeesik.
Egy normál törés felszíni feltárását mutatja be a mellékelt kép.
A normál vető mozgását segít megérteni a mellékelt kis video. https://www.youtube.com/watch?v=pjefNn9jQ5c
A modelleken angolul szerepelnek a feliratok, ezek magyar megfelelőit az alábbi kis táblázat
A modelleken angolul szerepelnek a feliratok, ezek magyar megfelelőit az alábbi kis táblázat tartalmazza:
fault plane | törés sík |
hanging wall | fedő szárny |
footwall | fekű szárny |
A blokk papírmodellje innen letölthető.
Korábban itt olvashattál a papírmodellekről:
http://asvanykincs.hu/kozepiskolasok/geo-origami-1-kivagos-foldtani-szerkezetek/
http://asvanykincs.hu/kozepiskolasok/geo-origami-2-aldoles/
http://asvanykincs.hu/kozepiskolasok/geo-origami-3-kivagos-foldtani-szerkezetek/