Több, mint száz méter az átmérője annak a parazitának, melyet geológusok fedeztek fel egy elhagyott kőfejtőben Verpelét határában.
A parazitát drónnal is lefényképezték, látszólag mozdulatlanul csücsül a Verpelét-Sirok műút kanyarjában, a vasútvonal mellett. Néhány részecskéje rádióaktív, ennek segítségével sikerült a korát is megbecsülni. Mintegy 13 millió éves, világra jöttét a vulkanizmusnak köszönheti.
A felfedezés nem mostani, a parazita létéről már évtizedek óta van tudomása a földtani szakmának. Olyan kis vulkáni kúpokat neveznek parazita vulkánnak, amelyek egyszeri, kis kitörési energiájú, embrionális formában megrekedt kitörésként jönnek létre nagyobb vulkáni szerkezetek szegélyén. A verpeléti Vár-hegy andezit vulkánja is ilyen eredetű. Lávadugóval lezártan, kőzetté merevedve nagyméretű bibircsókként ül a környező vulkáni rétegeken. Hajdan többezer méter magasságra tervezték, de csak néhány tíz méter magasra sikeredett.
A parazita vulkánocska egyedülálló lehetőséget nyújt arra, hogy útlevél nélkül, egy könnyű kirándulással pillantsuk bele egy vulkán belsejébe. A működést lezáró kemény lávadugó kőzete valaha útalapként hasznosult, ma már a kis vulkán teljes területe természetvédelem oltalma alatt áll.